Titulní strana

Březen

cover

Březen, za kamna vlezem. A abyste se neradovali, tak: duben, ještě tam budem.

Zato máme dost času na přemýšlení o světě okolo nás. Takže si můžeme všímat věcí, které bychom normálně přešli, nebo si je ani neuvědomili.

Třeba taková “iluze blízkosti”. Lidi mají totiž často dojem, že ti, které znají, tedy rodina nebo kolegové v práci, nejsou nakažení, takže když jsou s nimi, nemusí se chránit a nemusí nějak dbát na zvýšenou opatrnost. Je to docela přirozený automatismus. “Toho znám, takže ten mě nenakazí.”

Racionalizací si z toho děláme konstrukci: “Známe se, takže jsme zodpovědní, já bych ho nechtěl nakazit, takže on by mě taky nechtěl nakazit a kdyby mu něco bylo, tak by se se mnou přeci nesešel…”

Jak píšu: Iluze.

Odkaz na článek

Budoucnost

cover

Staré investorské přísloví říká, že trh dvě třetiny času roste a třetinu času klesá.

A tak volně navážu na včerejší zápisek a zkusím se podívat dál než na březen. Ten je ostatně zítra, a není sporu, že v něm oslavím (pokud je tedy co slavit) své nejvypráskanější narozeniny ever.

Nakašlat na březen i duben. To budeme na dně. Nakašlat na červen až říjen, to se na tom dně budeme válet. Ze začátku fakticky, kvůli viru, ke konci mentálně a morálně, kvůli naprostému rozkladu a volbám. A pak přijdou volby.

Je jedno, jak volby dopadnou. Když to lid zase posere, tak se to jen prodlouží, zhorší a zradikalizuje, ale to je fakt jedno, protože jednoho dne se trend otočí a začne se to zvedat.

Myslím, že lidi jako vy a já by se teď, když bude zjevně dost času a politická situace nebude vyžadovat zvýšené pozornosti, protože bude furt stejně dementní, měli soustředit na kroky, co bude potřeba udělat PAK, a být připraveni.

Protože nade vší pochybnost jsou některé věci jisté:

  • parlamentní levice to nedokáže, ta umí jen zaseknout sekeru,
  • parlamentní střed, tradičně zvaný pravice, to nedokáže, protože, sorry, ale jejich jediný intenzivně procvičovaný skill je říkat, jak by to udělali líp,
  • parlamentní “nestrany”, a ano, myslím ANO, jsou schopné jen zaseknout sekeru jak levice a nakoupit za to hlasy,
  • neparlamentní bolševici, co se chystají svrhnout kapitalismus, se neustále dokola cvičí na využití jakékoli situace, kdy vylezou se svou agendou a začnou ji tvrdě prosazovat - a kdo pamatuje, tak ví, že jejich řeči o “přežitém pravo-levém dělení a nutnosti pojmout dobu komplexně” znamenají “ukončit souboj idejí a nahradit ho svými”,
  • neparlamentní nár-soc jsou připraveni. Sice se přitom střelí do vlastní nohy a převrat skončí v neděli večer, protože v pondělí ráno musejí do fabriky k pásu, ale svou pitomostí mohou napáchat spoustu škody…

Zkrátka a dobře: spoléhat na parlament a současné politiky, že věci napraví, je jako spoléhat na láhev rumu, že napraví kocovinu po týdenní chlastačce.

Jako vždycky nanejvýš vytýčí rámec, a lidi se v něm budou muset postarat o zbytek.

A bude to spousta práce. Samozřejmě, byl bych rád, kdyby se stát po prožitém šoku rozhodl, že třeba modernizuje agendu, nebo že něco udělá se svými nulovými logistickými schopnostmi, jak říkal politolog Balík, ale vím, že to je jako čekat na zázrak: bylo by to fajn, ale lepší bude zařídit se nějak po svém.

Bude to dost práce, a jestli bych něco, něco opravdu chtěl, tak vidět skupinu lidí, která jasně řekne: “Jsme v situaci, kdy jsme si rozbili zemi. Jestli ji chceme spravit, musíme se shodnout na tom, co chceme. My chceme toto - a chceme to proto. Takto toho chceme dosáhnout, tohle nám to přinese, tohle se může podělat, tohle bude problém.”

Protože přijde ten den, a je jedno, jestli to bude v říjnu, listopadu, nebo už v červnu, nebo za tři roky, kdy se usadí prach po výbuchu, lidi vylezou ven a řeknou: Tak, a do práce! Tohle musíme uklidit a pak musíme jít dopředu. Máte někdo představu o tom, kterým směrem bychom měli jít?

V tu chvíli je potřeba být připraven. Protože bolševici budou, ti jsou připraveni vždycky, když je zle, ukázat na viníky a říct “nechte to na nás, my to zařídíme”. I nácíčci budou připraveni začít se selekcí.

Pokud v tu chvíli nebude mít ona mýtická mlčící většina připravenou vizi ne nového světa, ale opravy stávajícího, vizi, která respektuje lidskou přirozenost a je ochotna se k přirozenému řešení proiterovat diskusí, tak teprve v tu chvíli bude nutné nad tím, co jsme znali jako Česko, zlomit definitivně hůl. Alespoň pro moji generaci.

PS: Kus toho rozhovoru sem opíšu:

(…) vidíme, že orgány státní správy nejsou v současnosti schopny pozitivní akce, nejsou schopny aktivně kreativně tvořit, budovat. Navykly si v uplynulých desetiletích pouze posuzovat aktivitu někoho jiného – povolovat a zakazovat. Nyní jsou postaveny před výzvu, že mají hygienické stanice v krátké době vybudovat systém trasování, call center apod. Ony ale přitom umí – a v minulosti se to po nich chtělo – zkontrolovat, jestli skauti na táboře náhodou nekrájí zeleninu na stejném prkýnku jako pečivo. Pravděpodobně státní správa pasivním charakterem své činnosti nepřitahuje kreativní organizátory – a neumí je teď najmout.

Odkaz na článek

Deník

cover

Píšu si deník, jo? Za rok uvidíme, kam se to posunulo. Za dva roky to vydám jako paperback. Jako takovýho cajtgajsta.

A tak si tu píšu, že je sobota. Od pondělí měl Blatný říct, jaká opatření navrhuje.

Protože se ví, že je zle. Zavřené okresy. Zaplněná ARO. Kolaps nemocnic.

Populace se není schopná dohodnout na ničem, snad jediné, v čem se shodnou ti i oni aspoň trochu je to, že by se měly zavřít fabriky.

Spousta fabrik jede totiž v gründerském módu. Zaměstnance nechá chodit do práce i s příznaky, rozmlouvá jim testování, někde prý i vydírají stylem “to chceš, aby kvůli tobě zavřela celá fabrika a lidi přišli o peníze? Jdi domů, vylež to, nikomu nic neříkej…” Jo, támhle jeden kapitán v zavřeném okrese má ve fabrice třetinu zaměstnanců pozitivních, a teď se dohadujou o testech, jestli teda by je měli dělat, a kolik jich bude hradit stát.

Blatný to má řešit. Od pondělí vyřešil hrubé hovno. Ve středu měla vláda jednat a oznámit. Po jednání oznámili, že budou jednat.

Ve čtvrtek měla vláda jednat a oznámit. Po jednání oznámila, že teda asi bude omezený prodej od pondělí prvního. Fabriky nic. Jo a nesmí se jezdit mezi okresy. To bude moc pěkné, až támhle z Ořecha, kde jsou zvyklí jezdit si pro jídlo na Zličín, nebudou moct… Seznam opatření přinesla páteční Mladá fronta s tím, že to má neoficiálně, že to dostali předsedové opozičních stran.

Ivan Bartoš posílá na FB post o tom, jak se ten seznam marně snaží od Babiše získat.

Už od středy slyším (ne, neptejte se), že avizovaná “opatření” budou mejkap, žádný razantní krok, jen pár dalších uzavřených obchodů a možná ty okresy. Fabriky ne. To si totiž nikdo nelajsne.

Stát rachtá naběračkou o dno státní kasy a slibuje další schodek půl bilionu Kč. Kdopak půjčí “worst in covid” zemi, která všechny fakuje, když je jim špatně a sama se má dobře, ale když leze tlustý do tenkejch, tak škemrá.

Půlku úspor jsem diverzifikoval do EUR a USD.

Blatný stále vymýšlí. Vláda asi vyhlásí nový nouzový stav, nebude chtít prodloužený, protože při vyhlášení nového nepotřebuje souhlas sněmovny. Ústavní soud vládu klepnul pravítkem po pazourách za to, že nedostatečně vysvětlila, proč některé obchody ano a jiné ne. Tak vláda udělá co? No udělá to znovu. I to proslulé “jděte do píči” ztratilo jakýkoli smysl.

Když vono se v tom nouzovém stavu tak dobře krade. Stačí srát na věci, které by od toho kdokoli očekával, jako třeba vybrat firmu na logistiku vakcín, co mrznou ve skladu, a místo toho objednávat vládní tiktoky, komunikační kampaně a dávat miliardy obskurním firmám na dovoz testů.

Včera ráno ukázal bodycounter číslo 19.999 mrtvých. Každých devět až deset minut umře další. Babiš, co na sebe bral zodpovědnost, když to vypadalo, že se věci obrací k lepšímu, teď jak největší srabácká veš kňourá, že on za nic němůžé.

A takhle tu musíme přežít.

Odkaz na článek

Papoušek

cover

Říkám lidem, že jsem introvert, ale není to pravda. Mám rád společnost. Někdy. Většinu času ale strávím ve společnosti jednoho či dvou lidí (sebe do toho počítám), a je to OK. Ale prý kdybych byl introvert, tak ve větších skupinkách trpím. Ale já netrpím.

Dřív jsem říkal, že jsem misantrop, ale to taky není přesné. Já mám lidi docela rád. Taky mám rád sovy nebo papoušky, podobným způsobem. Mám je rád, ale neznamená to, že kamkoli se hnu, musím mít na rameni papouška. Nebo sovu. To zase ne.

Nejsem introvert, ani misantrop, ale přesto mi, svým způsobem, vyhovuje, že jsou omezené kontakty.

Nedá se říct, že by mi z toho “hrabalo”. To ne. Já vím, že to tak spousta lidí má, že mají problém s tím, že “nikam nemůžou” a “nikoho nevidí”, a já to naprosto chápu, jen to není můj případ.

Přesto cítím vlny tenze, zoufalství a vyčerpanosti, kdykoli vykouknu z vnitřní emigrace. Ta situace už trvá dlouho, což by nevadilo. Není vidět zlepšení, což by taky nevadilo. Není vidět, kdy bude konec, a ani to by nevadilo, a navíc to celý řídí lunatický šimpanz. Dokonce ani to by nevadilo. Nic z toho by nevadilo, kdyby to přišlo samo o sobě. Jenže to přišlo najednou…

Neschopní to vedou, protože byli zvoleni. Spoluobčani na všechno prcají. Ti, co na to neprcají, si můžou spolu se mnou připadat jako ti přísloveční poctiví blbci, kteří dělají, co je potřeba, ale k ničemu to není. A světýlko na konci tunelu je ve skutečnosti blížící se lokomotiva, protože na podzim budou zase všichni volit Babiše, protože Babiš “dělá co může”. Neschopnost mu bude na základě nějakého letního zázraku zapomenuta.

A to je u mne hlavní zdroj celé beznaděje.

Buďte na sebe opatrní, lidi, jo?

Odkaz na článek

Smrtidopis

cover

Nevím, jak to přesně nazvat. Dead letter to není, ale není to ani poslední vůle.

O čem mluvím? No, představte si, že zemřete. Zničeho nic, nemusí to být jen na covid, ale ten mi to znovu připomněl. Prostě umřete. Nechali jste po sobě poslední vůli a.k.a. závěť, bude dědické řízení, ale než k němu dojde, tak co? V závěti je sice napsáno “Všechno mé ženě Filoméně”, ale stát je velmi důkladný, je schopen blokovat účty (proto si držte své účty oddělené!) a podobné věci, takže chudák Filoména bude žít klidně půl roku ze vzduchu a prány. A dědické řízení na půl roku, to je ještě docela rychlé.

Proto se dělají takové věci, které se nějak jmenují, ale nevím jak. Prostě dopis s výrazným “Otevřít po mé smrti”. V seriálu HIMYM to měli. A v tom dopise se buď můžete, jako Marshall, rozněžnit a dojmout sami nad sebou, jak teď jste mrtví a vaše žena truchlí, chudina, osamělá, nebo jako pragmatická Lily napsat: Hypotéka se splácí každého desátého na tenhle účet, peníze na pohřeb jsou tady na tomhle účtu, zavolej těmhle lidem a napiš na Fejsbůk, že jsem umřela, heslo je “***”.

Hele, nemusíte být Onassis, ale máte nějaký majetek. A asi i víte, že nejste nesmrtelní. Víte, že se to může stát i vám, kdykoli. Auto, pád - anebo ten blbej Covid. Jeden den dobrý, druhej den lehnete, už vás vezou sanitou, kyslík, pronace, šmytec. A teď ruku na srdce: Ví vaše drahá polovička, kam vám chodí výplata? Kam napsat nebo zavolat? Jak se dostane k penězům? Kam má platit nájem nebo hypotéku? Čert vem závěť a dědictví - tyhle věci je potřeba udělat hned. Hesla k mailům. Kódy. Přístupy…

Popřípadě obráceně, pro chytráky typu “moje drahá polovička to ví všechno, však se o to sama/sám stará”: co když to sejme drahou polovici?

LastPass má takovou featůru, jmenuje se to “Emergency Access”. Určíte osoby, které mají v případě nouze dostat přístup. Dáte mail drahé polovičky, a je to. Kdyby něco, tak partner(ka) požádá o přístup. LastPass pošle mail vám, že kdosi žádá o přístup, a pokud jste živi a zdrávi, tak kliknete na “tůdlenůdle!” a nic. Ale pokud do iks dní neodpovíte, tak se má za to, že nastala už ta nouzová situace, a partner(ka) dostane přístup ke všem heslům, uloženým číslům karet, poznámkám atd.

Mám dojem, že taková online služba na “smrtidopisy” existovala, ale nepamatuju se. Pak je tu samozřejmě možnost 2, tj. dát to do úschovy k notáři, ale notář než to vydá, tak taky může být pět poplatků po splatnosti. A to nechcete.

Nějaký nápad někdo?

Odkaz na článek

Invaze

cover

Jistě jste si všimli, že poslední týden probíhá invaze mimozemšťanů. Nejen že na obloze visí obří mimozemské kosmické koráby, ale také se každou celou hodinu objevuje na nebi obří nápis TOTO JE INVAZE MIMOZEMŠŤANŮ. NEPROPADEJTE PANICE. ZEMĚ BUDE ZNIČENA.

Naštěstí jsme v dobrých rukou a čelní představitelé vědí, co mají dělat.

Babiš: “Já za to nemůžu, za to může opozice. A Kalousek. A Piráti, co žalují v Bruselu, že Babiš něco… My zme nic neudělali! Se zeptejte Kalouzka!”

Kalousek: “Pane premiére, to je jenom a pouze vaše vina!”

Topolánek: “Kurva, Andreji, nekňuč a chovej se jako chlap, ty kokote!”

Hamáček: “My jsme na to upozorňovali, je to závažná věc, ale vláda nás neposlouchala.”

Blatný: “Lidé se musí začít chovat zodpovědně a házet po lodích mimozemšťanů kamení. V novém nařízení bude navržena povinnost, že každý občan bude muset mít v kapse dva valouny nebo dlažební kostku, štěrk není dostatečný!”

Dufek: “Nesouhlasíme s oznámenou likvidací průmyslu mimozemšťany!”

Zeman: “Blöööö blöööö blöööö.”

Ovčáček: “Pan prezident důrazně odsuzuje invazi a všechny, kdo jí napomáhají, v čele s Bakalou a novináři! Modleme se a naplňme svá srdce křesťanskou láskou i k našim nepřátelům.”

Fiala: “Opakovaně jsme vyzývali vládu, aby s námi jednala o vzniklé situaci, představili jsme společně návrh pro zřízení Komise pro Legalizaci a Integraci Teroristických Organismů a jejich Rehabilitaci a Inkluzi ve Společnosti a premiér Babiš namísto toho, aby přinesl jasná řešení, k čemuž jsme ho vyzývali, jedná s komunisty o nějakém kočkopsu. Já opakovaně deklaruju, že jsme připraveni okamžitě začít pracovat na návrhu plánu, který bychom předložili. Přestaňme strkat hlavu do písku! ODS opakovaně přicházela s vlastními návrhy a také jsme kladli otázky!”

Pekarová Adamová: “TOP09 dlouhodobě podporuje spolupráci na široké evropské bázi, zcela v duchu odkazu Václava Havla a T. G. M. Máme zato, že tento étos se z naší politiky vytratil. Jsme připraveni zvolit i extrémní řešení a v krajním případě třeba i iniciovat jednání o mimořádném svolání Poslanecké sněmovny!”

Minář: “Jsem téměř rozhodnut, že pokud nasbíráme do podzimu 500.000 podpisů, tak zvážím, že proti tomu něco podniknu.”

Mynář: “Do toho vám nic není, je to naprosto legální. Že přistávají v Lánech? To není pravda.”

A2larm: “Mimozemšťané nejsou problém! Kdy už skončí tahle přezíravost bílého muže vůči všemu, na co není zvyklý? Musíme s tím něco udělat hned a svrhnout kapitalismus, invaze mimozemšťanů je nejlepší příležitost!”

Hospodářské noviny: “Pojďme se podívat na invazi z hlediska dopadů na makroekonomické ukazatele. Oslovili jsme šestnáct bankovních analytiků, tři exministry a Tomáše Sedláčka. Jejich odpovědi najdete za paywallem.”

Blesk: “Invaze pokračuje. Prohlédněte si album nejvíc sexy mimozemšťanek!”

Sputnik: “My vám to říkali! V Rusku žádní mimozemšťané nejsou.”

Csáková: “Vláda vám lže, žádní mimozemšťané neexistují, teda kromě těch z Plejád. Na nebi nevidíte létající talíře, to tam promítá NASA a FBI! Nenechte se ohlupovat a dělejte vše tak jako předtím.”

Odkaz na článek

Nerozumím

cover

Pravila paní u příspěvku vrchní epidemioložky Csákové:

Nerozumím, proč nás nutí nosit takové nesmysli! 
Nejprve se stačily látkové roušky a teď tento nesmysl! 
Všechno je pouze o penězích!

Když nerozumím, tak věřím. Víra v nesmysly je jen výraz neporozumění. Nerozumím světu, tak věřím, že to někdo řídí, že to někdo dělá schválně, že to někdo dělá proti mně.

Nejlepším lékem na “nerozumím” je “zjistím si a naučím se”…

Odkaz na článek

Zeptej se

cover

Zeptejte se.

Ne, milí kolegové z médií, myslím to vážně: Zeptejte se někdo! Proč chodíte na ty tiskovky? Abyste se ptali na to, kdy otevřou vleky a obchody a jestli opatření, vyhlášená včera, zítra změněná, platná od pondělí do dubna, pokud není určeno jinak, budou platit i patnáctého? Abyste zjišťovali, co si kdo myslí o tom, jestli měl Prymula jít na Slávii? Who cares, kurva, who cares?

Hele, tady mám pár témat:

  • Blatného náměstek tvrdí, že Němci nechtějí pacienty s britskou mutací. Němci to popírají, hejtmani i lidi ze zasažených okresů to popírají. Zeptejte se ho, proč lže, nebo jestli lžou Němci.
  • Stát vybere jako dovozce testů do škol firmu bez historie, bez reference, bez splněných zákonných náležitostí, prostě firmu, která by neprošla ani výběrovým řízením na dodávku papírových utěrek na ruce pro úřední WC. Zeptejte se, jak je to možné.
  • Vakcína leží ve skladu, protože není vybraný distributor. Zeptejte se, proč ho nevybírali dřív. Ví se půl roku, že se bude očkovat, proč nejsou připraveni? Proč řeší takové věci až když už vakcína leží ve skladu?

Ptejte se na toto. Opakovaně. Nenechte je blábolit, nehrajte jim do karet trapnými otázkami ve stylu “a kdy nám, poddaným, milostivě umožníte to či ono?” Je načase, aby se místo milostivého informování médií začali zodpovídat ze své neschopnosti.

Ptejte se jich na to! Ptejte se, kolik lidí musí na Chebsku zbytečně umřít, než ministr ustoupí očividnému a přestane dělat kapricy. Zeptejte se, kdo je osobně odpovědný za výběr firmy pro dovoz testů a jestli se mu zdá vybraná firma vhodná. Zeptejte se ho, jak je možné, že vybral firmu bez historie s dražší nabídkou.

Ptejte se na tohle, a trvejte na odpovědi.

Odkaz na článek